Tet Cloud mājaslapa neatbalsta Internet Explorer pārlūku

Tet Cloud mājaslapa neatbalsta Internet Explorer pārlūku

Iesakām izvēlēties citu interneta pārlūku - Google Chrome, Mozilla Firefox vai Microsoft Edge

Ārējais IT pakalpojumu sniedzējs Tet Cloud

 

Allianz Risk Barometer 2020 dati liecina, ka galvenie riski uzņēmējdarbībai ir kiberdraudi un biznesa apstāšanās[1]. Daudzi uzņēmumi visā pasaulē jau šo ir piedzīvojuši Covid-19 pandēmijas dēļ. Svarīgs faktors, kas būtiski ietekmē biznesa dzīvotspēju, ir tieši IT infrastruktūra, par kuru uzņēmēji bieži vien ikdienā neaizdomājas – jo "viss taču strādā"! Realitātē gandrīz jebkurā nozarē bizness bez IT var daļēji, vai pat pilnībā apstāties. Viens no veidiem, kā var mazināt šo risku –  izmantot IT kā ārpakalpojumu. Par to, kādi ir biznesa modeļi un kad ir laiks aizdomāties par ārējo IT pakalpojumu sniedzēju – šajā rakstā.

Vidējais Latvijas uzņēmums, kur strādā mazāk nekā 10 darbinieki un kam pieder 3-5 datori ar ofisa programmu paku un viens serveris (vai arī šim nolūkam piemērots dators, kur ir uzinstalēta  grāmatvedības un noliktavas programmatūra), IT jautājumus risina pēc principa – kad vairs galīgi nevar pastrādāt, tad jāpērk jaunas iekārtas. Prasības pret iekārtām ir tādas, lai tās kalpotu vismaz piecus, bet labāk 10 gadus, un vairāk vai mazāk tas arī ir viss, kas tiek sagaidīts no tehnikas. Skaidrs, ka šis scenārijs vēl kādu laiku būs aktuāls neliela biznesa segmentam, kaut gan arī tam agrāk vai vēlāk nāksies aizdomāties par efektīvākiem un drošākiem risinājumiem.

Savukārt, ja uzņēmums ir lielāks - līdz 50 vai pat 100 darbiniekiem, ar jau diezgan lielu IT tehnikas parku, tam ir sava IT nodaļa un/vai IT vadītājs, no IT ir atkarīga lielākā daļa uzņēmuma procesu, vai arī uzņēmums ir kāda lielāka koncerna sastāvdaļa, vai tam ir kādi citi regulējošie faktori (valsts, finanšu uzraudzības iestādes), tad tāda pieeja vairs īsti nav vietā. Ierasti uzņēmumi plāno savu darbību, saliekot budžetu, tai skaitā arī IT budžetu. Tieši šajā brīdī parādās IT vadītāja un uzņēmuma vadītāja prasmes izvēlēties pieejamākos un atbilstošākos IT risinājumus.

Nosakot IT virzību uzņēmumā, jāņem vērā visi aspekti:

  • uzņēmuma biznesa modelis;
  • tehnikas stāvoklis;
  • prasības pret IT vides pieejamību, elastību, funkcionalitāti;
  • regulatoru prasības;
  • drošība.

Apskatīsim situācijas nedaudz detalizētāk.

Uzņēmuma biznesa modelis -  ar šo ir domāts CAPEX/OPEX princips: resursi tiek pirkti (kā pamatlīdzekļi), vai arī tie tiek īrēti vai saņemti pakalpojuma veidā. Pats vienkāršākais piemērs varētu būt operatīvais auto līzings. Ilgtermiņā tas ir nedaudz (~20%) dārgāks nekā finanšu līzings, taču klienta saistības ir tikai uz līguma termiņu, nav jābūt auto īpašniekam, kā arī nav nepieciešami uzreiz visi līdzekļi auto iegādei. IT vidē viss ir līdzīgi – tehniku ir iespējams saņemt šādā pašā veidā, vai, ja runa ir par mākoņpakalpojumiem, tad tos lielā daļā gadījumu ir iespējams saņemt tikai uz to brīdi, kad tie ir nepieciešami. Izvēli par labu pirkšanai (CAPEX) vai ārpakalpojumam (OPEX) parasti nosaka vairāki faktori: uzņēmuma nākotnes vīzija - kas būs pēc mēneša/gada/3 gadiem, IT pārvaldības resursu pieejamība un brīvo līdzekļu pieejamība.

Biznesa modelis

Tehnikas stāvoklis – ja uzņēmuma IT iekārtas ir novecojušas (vismaz 5-7 gadus vecas), tad ir jāpērk jaunas, kas prasa vairāku tūkstošu eiro investīcijas. Arī šis ir labs brīdis, lai izlemtu, vai ir vērts iegādāties iekārtas, ieguldot naudu, vai jāizvēlas cits modelis, piemēram, iekārtu noma.

Prasības pret IT vides pieejamību, elastību, funkcionalitāti

Pieejamība – izplatītākās prasības ir 10x5 (darba dienās darba laikā), 12x7 (visu nedēļu darba laikā), 24x7 (visu nedēļu 24h diennaktī). Ne tikai uzņēmumam, bet arī IT tehnikai ir jābūt gatavai strādāt šajos režīmos. Ir jāparedz, kas notiks, ja iekārtas izies no ierindas, cik ātri tās būs iespējams saremontēt (novērst problēmu), kādus riskus un zaudējumus tas var radīt uzņēmumam. Jo augstākas ir prasības pret pieejamību, jo dārgāks kļūst IT pakalpojums.

Elastība –  jo vairāk attīstās uzņēmums, jo vairāk prasību rodas pret IT – jauni projekti, izstrādes, jaunas IT sistēmas, utt. Elastība nozīmē, cik ātri IT sistēmas būs gatavas nodrošināt nepieciešamos resursus.

Funkcionalitāte – dažādiem uzdevumiem nepieciešami dažādi instrumenti. Piemēram, uzņēmums plāno ieviest jaunu uzskaites sistēmu SAP HANA. 99% gadījumu uzņēmuma esošā tehnika nebūs gatava šīs lietotnes izvietošanai, jo tai ir specifiskas IT resursu prasības. Vēl viens piemērs – uzņēmumam jāuzstāda vai jāmodernizē video novērošanas sistēma vai saistībā ar pēdējiem notikumiem pasaulē – jānodrošina visa personāla attālināta darbība. Šādi uzdevumi parasti nav ikdienišķi, un to risinājums arī var būt dažāds.

Regulatoru prasības – parasti tās ir prasības pret datu drošību (attiecīga sertifikācija, datu ģeogrāfiska izvietošana vai rezerves kopiju politika). Bieži vien bez ārpakalpojuma sniedzēja šādas prasības nemaz nav iespējams nodrošināt, vai arī tas ir ļoti dārgi.

GDPR

Drošība – šī ir viena no visvairāk novārtā atstatākajām sadaļām IT nozarē, lai gan, pateicoties Vispārīgās datu aizsardzības Regulas (GDPR) prasību paaugstināšanai, var novērot pozitīvas tendences. Diemžēl liela daļa uzņēmumu dzīvo ar domu "ar mani nekas nenotiks". Realitātē tas ir jautājums par "vai", nevis "kad". Jāizvērtē, cik maksās visas informācijas zaudēšana un sekojoša tās atjaunošana, vai vēl sliktākajā gadījumā – tās noplūšana no uzņēmuma. Vadoties no šiem riskiem, arī jādomā par drošības jautājumiem.

Protams, nav viena modeļa vai universālas shēmas, kā labāk strādāt. Katrs gadījums ir unikāls un katram ir iespējams atrast pareizo, labāko vai vismaz kompromisa risinājumu. Dažreiz uzņēmuma vadītājs un bieži vien arī IT vadītājs vienkārši nav lietas kursā par iespējām, kas tiek piedāvātas tirgū. Tieši tāpēc ir vērts sazināties ar Tet, lai mēs kopā atrastu piemērotāko scenāriju jūsu uzņēmumam.  

Sazināties 

[1] https://www.agcs.allianz.com/news-and-insights/expert-risk-articles/allianz-risk-barometer-2020-business-risks.html

Paldies par ziņu.

Sazināsimies ar Jums 48 stundu laikā!

Sazinies

Aizpildiet kontaktformu! Mēs ar lielāko prieku sazināsimies, lai atbildētu uz visiem Jūsu jautājumiem.

Šo vietni aizsargā reCAPTCHA, un tiek piemērota Google Privātuma politika un Pakalpojumu sniegšanas noteikumi.